You are not logged in.

Dear visitor, welcome to ¤ I L L Y R I A ¤. If this is your first visit here, please read the Help. It explains in detail how this page works. To use all features of this page, you should consider registering. Please use the registration form, to register here or read more information about the registration process. If you are already registered, please login here.

Dardanicum Sagittarius

Administrator

  • "Dardanicum" started this thread
  • Albania

Posts: 2,732

Date of registration: Jun 22nd 2010

Level: 48 [?]

Experience: 8,304,528

Next Level: 8,476,240

  • Send private message

1

Wednesday, August 6th 2008, 5:17am

Nexhmie Pagarusha - Koleksion kengesh

tung,
ketu mund te shkarkoni nje koleksion 40 kengesh nga
"Bilbili i Kosoves" Nexhmie Pagarusha. degjim te kendshem.Nexhmije Pagarusha, legjenda e gjallë e këngës shqiptare, u lind më 7 maj të vitit 1933 në Pagarushë. Babai i Nexhmijes Veseli, mësues, siç thotë Nexhmija, është më meritori që nuk e la këtë yll të shuhet, po na e dhuroi të gjithëve deri në shkallë krenarie.
Dikush e quajti Bilbili i Kosovës, dikush Mbretëresha e Këngës Shqipe, dikush tjetër Primadona e Melosit Popullor, Ema Sumak Shqiptare, Madam Baterflaj, Fyti i Kristaltë, e të tjera, e të tjera.
Të gjitha këto epitete janë bërë sinonim për emrin e Nexhmije Pagarushës dhe mbase të gjithë kanë të drejtë sepse të gjithë gjejnë diçka të veçantë në zërin e saj magjik. Nuk pretendojmë t’i themi të gjitha në një intervistë, me hapësirë të kufizuar, kur bëhet fjalë për një kolos siç është Nexhmija. Rëndësia dhe vlera e veprës së Nexhmijes është çmuar e vlerësuar nga kompetentët dhe njohësit e artit dhe kjo siç e dimë është bërë në superlativ.
Nexhmija dhe kënga ishin një, këtu mbase e ka shpjegimin fakti se ajo as që ka mbajtur ndonjë evidencë për koncertet as për këngët e kënduara.
Opusi i këngëve të Nexhmijes ishte shumë i gjerë dhe ajo ka shkëlqyer në të gjitha zhanret. Shumë artdashës edhe sot e kujtojnë një koncert të Nexhmijes me ariet operistike të Bethovenit, të Puçinit, Verdit …të përkthyera shqip. Është për të ardhur keq që ky koncert nuk është regjistruar. Majat më të larta Nexhmija i arriti me “Bareshën”, kështu mendojmë ne, ndërsa ajo mendon ndryshe.
Nexhmija me sukses e provoi veten edhe si aktore filmi e teatri. ”Dasma e përgjakur”; “Tre vetë kapërcejnë malin” ; ”E kafshoja terrin” ; ”Lepuri me pesë këmbë” ; ”Fluturimi i Micakut” ; ”Daullet e të çmendurve”, ”Rexha i nënës në grazhd të kalit” etj., etj., janë disa nga projektet ku interpretoi rolet kryesore.
Në jetën artistike Nexhmija mori shumë çmime të cilat ajo nuk mund t’i veçojë. Ne po e veçojmë çmimin – titullin “Këngëtare e Shekullit “ e këtë e meriton padyshim. Nexhmije Pagarusha vulosi me emrin e saj shekullin e XX-të.

Pjesa 1

Nexhmie Pagarusha - Ani mori nuse
Nexhmie Pagarusha - Baresha (Origjinali)
Nexhmie Pagarusha - Baresha
Nexhmie Pagarusha - Bashkë me ty
Nexhmie Pagarusha - Bien tupanat
Nexhmie Pagarusha - Çil njat zemër plot kujtime
Nexhmie Pagarusha - Ç'u ngrit lulja në mëngjes
Nexhmie Pagarusha - Dallëndyshe
Nexhmie Pagarusha - Dashurisë
Nexhmie Pagarusha - Dëshira
Nexhmie Pagarusha - Do të qaj nesër
Nexhmie Pagarusha - E dehur jam
Nexhmie Pagarusha - E kujtoj atë takim
Nexhmie Pagarusha - Eja zemrën me ma qetësu
Nexhmie Pagarusha - Festa e dashurisë sonë
Nexhmie Pagarusha - Hajde nuse
Nexhmie Pagarusha - Hopa nina na (Po t'mos ishe ti)
Nexhmie Pagarusha - Kaptina e fundit në roman
Nexhmie Pagarusha - Ke selvitë
Nexhmie Pagarusha - Kënga e Rexhës

Hidden Text Hidden Text

You have to thank the author or make a post to see this text.


Pjesa 2

Nexhmie Pagarusha - Kur më del në derë
Nexhmie Pagarusha - Kur më shkon si zog n'hava
Nexhmie Pagarusha - Mërgimtari
Nexhmie Pagarusha - Moj bukuroshe
Nexhmie Pagarusha - Mora testinë
Nexhmie Pagarusha - Mori sylarushe
Nexhmie Pagarusha - Mos kërko
Nexhmie Pagarusha - Një lule
Nexhmie Pagarusha - Njimend kenke si m'kanë thanë
Nexhmie Pagarusha - Oj Lulija jonë
Nexhmie Pagarusha - Për ty vuaj, për ty këndoj
Nexhmie Pagarusha - Potpuri - Përmbi det, Karajfilat, Mos ma pi rakinë...
Nexhmie Pagarusha - Prej së largu të dashunoj
Nexhmie Pagarusha - Rinia e humbur
Nexhmie Pagarusha - Sytë për ty i kam të njomë
Nexhmie Pagarusha - Unë ty moj të kam dashtë
Nexhmie Pagarusha - Vet ke mbetë
Nexhmie Pagarusha - Vjollcës
Nexhmie Pagarusha dhe Ardit Gjebrea - Kur një ditë
Nexhmie Pagarusha dhe Bashkim Paçuku - Është porsi shkëndia

Hidden Text Hidden Text

You have to thank the author or make a post to see this text.

jetapr

Beginner

Posts: 4

Date of registration: Jun 1st 2008

Location: Prishtin Kosovë

Level: 18 [?]

Experience: 15,167

Next Level: 17,484

  • Send private message

2

Wednesday, August 6th 2008, 11:40pm

FALEMINDERIT

FALEMINDERIT QE NA KE MUNDESUAR ME I NDEGJU KETO KENGE TE MREKULLUSHME NGA BYLBYLI I KOSOVES EDHE GJITHE SHQIPTARVE KALONI MIRE TUNG

rozeta

Beginner

Posts: 3

Date of registration: Aug 8th 2008

Level: 17 [?]

Experience: 11,171

Next Level: 13,278

  • Send private message

3

Friday, August 8th 2008, 4:26am

Ju falmnderit

Jeni per qdo lavdat

Ju lumt :)

Dardanicum Sagittarius

Administrator

  • "Dardanicum" started this thread
  • Albania

Posts: 2,732

Date of registration: Jun 22nd 2010

Level: 48 [?]

Experience: 8,304,528

Next Level: 8,476,240

  • Send private message

4

Wednesday, August 20th 2008, 3:49am

s'ka perse, me vjen mire se ende ka interesim per keto kenge te vjetra.
tash mund te shkarkoni edhe 8 kenge te tjera ne pjesen e trete.

masari

Beginner

Posts: 7

Date of registration: May 26th 2008

Level: 20 [?]

Experience: 26,579

Next Level: 29,658

  • Send private message

5

Wednesday, October 15th 2008, 2:20pm

Flm shume per kete bilbil te kenges shqipe ju lumte :thumbsup:

tingulli

Beginner

Posts: 2

Date of registration: Feb 23rd 2009

Level: 15 [?]

Experience: 7,048

Next Level: 7,465

  • Send private message

6

Monday, February 23rd 2009, 6:03pm

RE: Nexhmie Pagarusha - Koleksion kengesh

Shume falenderime per keto kenge nga zemra ,nuk ka fjale si tju falenderoj

gjithashtu edhe grupit drejtus te ketij webi

1 user apart from you is browsing this thread:

1 guests

Counter:

Hits today: 13,731 | Hits yesterday: 17,238 | Hits record: 30,310 | Hits total: 21,840,965

Legend:

Forum contains no new posts
Forum contains new posts
Forum is closed
Forum is an external link