You are not logged in.

Dear visitor, welcome to ¤ I L L Y R I A ¤. If this is your first visit here, please read the Help. It explains in detail how this page works. To use all features of this page, you should consider registering. Please use the registration form, to register here or read more information about the registration process. If you are already registered, please login here.

Dardanicum Sagittarius

Administrator

 • "Dardanicum" started this thread
 • Albania

Posts: 2,732

Date of registration: Jun 22nd 2010

Level: 48 [?]

Experience: 8,301,093

Next Level: 8,476,240

 • Send private message

1

Tuesday, September 16th 2008, 5:24am

Ilir Shaqiri - Koleksion kengesh

tung,
ketu mund te shkarkoni nje koleksion kengesh
nga Ilir Shaqiri. degjim te kendshem.

Biografia e Ilir Shaqirit


Ilir Shaqiri u lind në Burojë të Drenicës me 06.12.1960.
Mësimet fillore i ka bërë në Turiqec, ato të mesmet për farmaci në Prizren, të lartat në gjuhë dhe letërsi shqipe në Prizren e Prishtinë. Në vitin 1978 del për herë të parë para publikut në Shtëpinë e kulturës në Prizren. Në vitin 1983 në festivalin "Rapsodet Këndojnë" në Drenicë merr çmimin e parë nga juria profesionale.
Në vitin 1984 me Shoqërin Kulturore "Akumulatori" të Mitrovicës në festivalin e Kaqanikut vlerësohët si interpretues i shkëlqyeshëm dhe vokal me ardhmëri të sigurt.
Me 1985 së bashku me heroin e sotshëm të kombit shqiptarë Hamëz Jashari ka formuar ansamblin folklorik "Drenica", dhe të njëjtin ansambël e kanë udhëhequr deri me 1990.
Me 1985 në festivalin "Theranda 85" vlersohët për interpretim.
Në vitin 1988 boton albumin e parë "Djem petrita ka rrit Drenica".
Në vitin 1989 "Luma e kuqe ka lidh besë".
Në vitin 1989 "Falë te qoftë gjaku Kosovë".
Në vitin 1990 "Fjalët e Qiririt" dhe videoprojektin e parë në botën e kulturës shqiptare "Plisat udhëtojnë kah dielli".
Në vitin 1991 ka mbaruar dy kurse për solokëndim në Tiranë.
Në vitin 1991 doli me albumin "Këngë e rrallë" dhe video projektin "kthehu" të gjiruar nga RTSH-Tiranë.
Në vitin 1992 doli me albumin "Këtu kam folenë" dhe ka marr çmimin e parë të publikut në festivalin "Festarb" 1992 në Shkup, festivali i parë ku bashkoi të gjithë krijuesit shqiptarë.
Me 1993 doli me albumin "Liri", dhe videoprojektin "Zëri i atdheut".
Mori pjesë në festivalin e këngës në RTSH me këngën e Naim Gjoshit Udhët e mia.
Me 1994 botoi albumin "Tingujt e Zjarrt" dhe pjesëmarrje në festivalin e këngës në RTSH me këngëm e Naim Gjoshit Jam Evropë.
Me 1994 ka marr pjesë në festivalin ndërkombëtar "Folkmoot USA" 1994 në Karolinen Veriore dhe është nderuar me një qmim special.
Në vitin 1995 në festivalin "Kënga Shqiptare" në Prishtinë merr dy qmimet e para atë të jurisë dhe të publikut.
Me 1997 realizoi filmin televiziv "A.D-Vite të rëndësishme" me regjizorin Is Qosja.
Me 1998 botoi albumin "Këtu Shkëlqen Plisi", dhe mbajti 68 koncerte në përkrahje të UÇK-së nëpër Evropë: Gjermani, Zvicërr, Belgjikë, Angli, Itali, Norvegji, Suedi, Austri, Holandë dhe Shqipëri.
Me 6 mars 1999 merr pjesë në përvjetorin e parë të rënies së Komandantit legjendar Adem Jashari në Prekaz, gjat luftës.
Me 1999 boton "Çlirimtari".
Me 2000 boton "Garda e Kosovës".
Me 2001 boton "Këngët e Përndritjës".
Me 2002 boton "Bota e Rinisë" Ilir Shaqiri është autor i përmbi 400 këngëve të lehta, popullore dhe folklorike. Ai ka marr pjesë në më shumë se 1000 koncerte dhe përmbi 900 prej tyre janë humanitare. Nga viti 1988 është këngëtari më i kërkuar në të gjitha radiot shqiptare kudo ku jetojnë shqiptarët. Këngët e tij janë prezantuar në shumë radio dhe TV të botës.
Ai jeton dhe punon në Prishtinë në studion e tijë "Iliria".
Në koncertin ndërkombëtar të Brukselit 1999 ai është cilsuar dhe vlerësuar si këngëtari "EMBLEMATIK I BALLKANIT".Pjesa 1

Ilir Shaqiri - 500 vjet s'jemi parë
Ilir Shaqiri - Agim Ramadani
Ilir Shaqiri - Anton Çetta
Ilir Shaqiri - Armend Kukleci
Ilir Shaqiri - Atëdheu do jetë
Ilir Shaqiri - Baladë kosovare
Ilir Shaqiri - Besa e Minatorit
Ilir Shaqiri - Birit t'kombit
Ilir Shaqiri - Bubullimat e Kosovës
Ilir Shaqiri - Burrat e Drenicës
Ilir Shaqiri - Çelin lulet yje trimërie
Ilir Shaqiri - Çikë hasjane
Ilir Shaqiri - Ç'janë këta gurë t'bardhë e t'zi
Ilir Shaqiri - Çlirimtari
Ilir Shaqiri - Çohu Zekë
Ilir Shaqiri - Cucë dibrane
Ilir Shaqiri - Dallëndyshes
Ilir Shaqiri - Dasma kosovare
Ilir Shaqiri - Dhjetë vjet në flakë
Ilir Shaqiri - Dibra e vogël
Ilir Shaqiri - Djem petrita ka rritë Drenica
Ilir Shaqiri - Do ta marrë Lahutën e Gjergjit (Live)
Ilir Shaqiri - Drenica trime
Ilir Shaqiri - Drenicakja ime
Ilir Shaqiri - Drenusha e Drenicës
Ilir Shaqiri - E di një këngë për ty
Ilir Shaqiri - Fadil Nimani
Ilir Shaqiri - Fëmijët e Kosovës

Hidden Text Hidden Text

You have to thank the author or make a post to see this text.


Pjesa 2

Ilir Shaqiri - Djalëri për liri
Ilir Shaqiri - Fëmijëve të dëshmorëve
Ilir Shaqiri - Fjala e Kastriotit
Ilir Shaqiri - Fjala shqip
Ilir Shaqiri - Fjalët e qiririt I
Ilir Shaqiri - Fjalët e qiririt II
Ilir Shaqiri - Fjalët e qiririt III
Ilir Shaqiri - Gjakovë lulja e gjakut
Ilir Shaqiri - Gjuha shqipe flet si shpata
Ilir Shaqiri - Hasan Prishtina
Ilir Shaqiri - Haxhi Zeka
Ilir Shaqiri - Hidhe shaminë
Ilir Shaqiri - Instrumentale me çifteli
Ilir Shaqiri - Jakup Ferri
Ilir Shaqiri - Jam Evropë
Ilir Shaqiri - Jam shqiptar e kosovar
Ilir Shaqiri - Jo nuk vritet amaneti
Ilir Shaqiri - Kaçaniku za ka lshue
Ilir Shaqiri - Kam në zemër një gëzim të madh
Ilir Shaqiri - Kam nevojë me m'çue fjalë
Ilir Shaqiri - Kam pi ujin e kësaj toke
Ilir Shaqiri - Kënga e çiftelisë
Ilir Shaqiri - Kënga e Reshatit
Ilir Shaqiri - Kënga jonë kurrë nuk ndalet
Ilir Shaqiri - Këngë e pambaruar
Ilir Shaqiri - Këngë Për Asim Vokshin
Ilir Shaqiri - Këngë për Universitetin
Ilir Shaqiri - Këngë për Visar Krasniqin
Ilir Shaqiri - Këngë për Xhavit Gashin
Ilir Shaqiri - Këtu kam folenë

Hidden Text Hidden Text

You have to thank the author or make a post to see this text.


Pjesa 3

Ilir Shaqiri - Koha kaloi
Ilir Shaqiri - Kosova e lirë
Ilir Shaqiri - Kosovë e pa epur
Ilir Shaqiri - Kosovë ilire
Ilir Shaqiri - Kosovë tokë e bekuar
Ilir Shaqiri - Krisi pushka
Ilir Shaqiri - Kthim prapa s'ka
Ilir Shaqiri - Kullën e vjetër mos ta turpërojmë
Ilir Shaqiri - Kush të vrau
Ilir Shaqiri - Liri
Ilir Shaqiri - Lozonjare
Ilir Shaqiri - Lulet më të mira Drenicës krenare
Ilir Shaqiri - Malli për Nexhmien
Ilir Shaqiri - Marsh luftarak
Ilir Shaqiri - Mblidhnu djema
Ilir Shaqiri - M'dridhet zemra
Ilir Shaqiri - Më kan thanë se je trim mali
Ilir Shaqiri - Moj biondinë
Ilir Shaqiri - Moj manare
Ilir Shaqiri - Moj Xhemile
Ilir Shaqiri - Mori çikë
Ilir Shaqiri - Mos m'iu turr sulltan flamurit
Ilir Shaqiri - Mujdin Aliu
Ilir Shaqiri - Na ka lind sonte një djalë
Ilir Shaqiri - Na u ka bë zi qielli
Ilir Shaqiri - Nanë ku je
Ilir Shaqiri - Ti po mbetesh i ri

Hidden Text Hidden Text

You have to thank the author or make a post to see this text.


Pjesa 4

Ilir Shaqiri - Natë pa fund
Ilir Shaqiri - Nderi i Dardanisë
Ilir Shaqiri - Nënë
Ilir Shaqiri - Nesër do të vish
Ilir Shaqiri - Ngrihu në këmbë o Mic Sokoli
Ilir Shaqiri - Njerëz të mirë
Ilir Shaqiri - N'kambë Preshevë
Ilir Shaqiri - O moj Doruntinë
Ilir Shaqiri - Prekazit
Ilir Shaqiri - Presheva
Ilir Shaqiri - Prite, prite
Ilir Shaqiri - Prometheu i dashurisë
Ilir Shaqiri - Pyesin zogjtë
Ilir Shaqiri - Pyet Drenica
Ilir Shaqiri - Rasim Kiqina
Ilir Shaqiri - Roki
Ilir Shaqiri - S'bëhet dasëm pa flamur
Ilir Shaqiri - Shqipëri nëna ime
Ilir Shaqiri - Shqiptaria
Ilir Shaqiri - Shumë vjet i mërguar
Ilir Shaqiri - Stambollit
Ilir Shaqiri - S'vritet jo me top liria
Ilir Shaqiri - Syrgjyn gjallë e syrgjyn vdekur
Ilir Shaqiri - Te guri në Qafë Thanë
Ilir Shaqiri - Të rrojmë shqip
Ilir Shaqiri - Tokën e kuqe se dridhë as topi
Ilir Shaqiri - Tre mijë vjet s'fiket prushi
Ilir Shaqiri - Udhët e mia
Ilir Shaqiri - Ushtar në Radushë

Hidden Text Hidden Text

You have to thank the author or make a post to see this text.


Pjesa 5

Ilir Shaqiri - Vajtimi
Ilir Shaqiri - Veshur me të bardha
Ilir Shaqiri - Zgjoma diellin
Ilir Shaqiri - Zjarri i durimit
Ilir Shaqiri & Arif Vladi - Këngë bashkimi
Ilir Shaqiri & Arif Vladi - Këngë për Nijazi Azemin
Ilir Shaqiri & Arif Vladi - Këngë për Remzi Ademin
Ilir Shaqiri & Arif Vladi - Përkrenarja shqiptare
Ilir Shaqiri & Çun Lajçi - N'dërrasë të vekut (Live privat 1998)
Ilir Shaqiri & Grupi - Gonxhe e këndshme
Ilir Shaqiri & Grupi - Kaptova dy male
Ilir Shaqiri & Grupi - Ma ndal shiun
Ilir Shaqiri & Grupi - O shpirti im
Ilir Shaqiri & Grupi - Oj Lulie
Ilir Shaqiri & Grupi - Sheqero
Ilir Shaqiri & Grupi - Zemrat i bashkojmë
Ilir Shaqiri & Kastriot Tusha - Ja po vij
Ilir Shaqiri & Kastriot Tusha - Jam Kosova jam Shqipëria
Ilir Shaqiri & Kastriot Tusha - Ku janë kullat e barotit
Ilir Shaqiri & Kastriot Tusha - O këngëtar shpirt pa faj
Ilir Shaqiri & Kastriot Tusha - Zëri i kryengritësve
Ilir Shaqiri & Mahmut Ferati - Këngë për Rrahim Beqirin
Ilir Shaqiri & Violeta Kajtazi - Potpuri
Ilir Shaqiri & Zeqë Kuqi - Nuk ka burg që e ndalë Pranverën

Hidden Text Hidden Text

You have to thank the author or make a post to see this text.

alboboy83

Beginner

Posts: 6

Date of registration: Jun 3rd 2008

Level: 19 [?]

Experience: 22,725

Next Level: 22,851

 • Send private message

2

Tuesday, September 16th 2008, 5:04pm

FALEMNDERIT PER KETO

MUA PO ME DUHET NJE KENGE NGA ILIRI POR NUK JA DI EMRIN KENGES VETEM SE E DI QE TEXTI I PERMBAN PAK KETO FJAL "RRIJM E DASHUR PRAN E PRAN" ?( ,NESE E DIN DARDAN APO DIKUSH SE PER CILEN KENGE E KAM FJALEN DO T'JU ISHA MIRNJOHES SHUM

Dardanicum Sagittarius

Administrator

 • "Dardanicum" started this thread
 • Albania

Posts: 2,732

Date of registration: Jun 22nd 2010

Level: 48 [?]

Experience: 8,301,093

Next Level: 8,476,240

 • Send private message

3

Tuesday, September 16th 2008, 5:19pm

ky koleksion (138 kenge) dhe 12 albumet qe i kam postu, jane krejt
qka kisha prej ilir shaqirit. kisha pas shume deshire me u kompletu
e gjithe diskografia e ilir shaqirit (diku rreth 400 kenge), pra nese
dikush ka kenge qe mungojne ketu, ju kisha lut qe ti postoni.

Dardanicum Sagittarius

Administrator

 • "Dardanicum" started this thread
 • Albania

Posts: 2,732

Date of registration: Jun 22nd 2010

Level: 48 [?]

Experience: 8,301,093

Next Level: 8,476,240

 • Send private message

4

Tuesday, September 16th 2008, 5:22pm

alboboy83
nese nuk din diqka ma teper per at kange, nuk e di per cilen e ki fjalen

Posts: 50

Date of registration: May 5th 2008

Level: 28 [?]

Experience: 190,832

Next Level: 195,661

 • Send private message

5

Tuesday, September 16th 2008, 8:34pm

Është kënaqësi e madhe me qenë anëtar i juaji i vebfaqes së juaj,punë të madhe dhe të palodhur po kryeni për ne ,ju lumtë dhe ju dëshirojë plot suksese dhe punë të mbarë se vetëm tek ju i gjejmë komplet të gjitha dhe me një kualitet të madh pra ju lumtë.

alboboy83

Beginner

Posts: 6

Date of registration: Jun 3rd 2008

Level: 19 [?]

Experience: 22,725

Next Level: 22,851

 • Send private message

6

Thursday, September 18th 2008, 1:37pm

ok dardan

alboboy83
nese nuk din diqka ma teper per at kange, nuk e di per cilen e ki fjalen
ok dardan falemnderit edhe njiher,sigurisht kenga qe po e kerkoj duhet me kan dikun ne keto qe i ke postu,te pershendes

Princ

Beginner

Posts: 1

Date of registration: Oct 4th 2008

Level: 13 [?]

Experience: 3,666

Next Level: 4,033

 • Send private message

7

Saturday, October 4th 2008, 4:50am

Dardan, te lutem te korigjojsh zbritjen e koleksionit numer 4. Si duket te gjitha jan mir, po tek ky koleksion linku te dergon te nji video e Edona Llalloshit. E pikerisht ne at koleksion esht nji keng qe askund s'mundem me e gjet e un vdiqa me e ndegju (behet fjale per S'bëhet dasëm pa flamur)

Dardanicum Sagittarius

Administrator

 • "Dardanicum" started this thread
 • Albania

Posts: 2,732

Date of registration: Jun 22nd 2010

Level: 48 [?]

Experience: 8,301,093

Next Level: 8,476,240

 • Send private message

8

Saturday, October 4th 2008, 6:13am

jo bre princ se nuk t'lojme me vdeke kaq lehte. edhe linku per pjesen 4 u zavendesu.

qera

Beginner

Posts: 2

Date of registration: Mar 31st 2008

Level: 16 [?]

Experience: 7,704

Next Level: 10,000

 • Send private message

9

Tuesday, November 4th 2008, 10:24pm

ooooooooooooo te falinderoj nga ZEMRA shume tung

fredi93 Taurus

Beginner

Posts: 1

Date of registration: Aug 26th 2011

Level: 12 [?]

Experience: 2,609

Next Level: 2,912

 • Send private message

10

Friday, August 26th 2011, 5:04pm

shume faleminderit per keto konge, kam shume kohe qe i pres.

Posts: 1

Date of registration: Mar 1st 2012

Level: 12 [?]

Experience: 2,422

Next Level: 2,912

 • Send private message

11

Thursday, March 1st 2012, 9:10am

Sa keq qe qenkan humb te gjitha keto kange eshte dashur ti vendosesh ne ndonje server me te sigurte edhe une kam nje numer te madhe te kengeve te Ilirit.

1 user apart from you is browsing this thread:

1 guests

Counter:

Hits today: 5,818 | Hits yesterday: 18,613 | Hits record: 30,310 | Hits total: 21,815,814

Legend:

Forum contains no new posts
Forum contains new posts
Forum is closed
Forum is an external link