You are not logged in.

Dear visitor, welcome to ¤ I L L Y R I A ¤. If this is your first visit here, please read the Help. It explains in detail how this page works. To use all features of this page, you should consider registering. Please use the registration form, to register here or read more information about the registration process. If you are already registered, please login here.

Dardanicum Sagittarius

Administrator

  • "Dardanicum" started this thread
  • Albania

Posts: 2,732

Date of registration: Jun 22nd 2010

Level: 48 [?]

Experience: 8,387,839

Next Level: 8,476,240

  • Send private message

1

Wednesday, September 17th 2008, 1:16pm

Nikollë Nikprelaj - Koleksion kengesh

tung,
ketu mund te shkarkoni nje koleksion 40 kengesh
nga Nikollë Nikprelaj. degjim te kendshem.

Biografia e Nikollë Nikprelaj

Nikollë Nikprelaj është këngëtar i njohur nga Trieshi i Malësisë së Madhe. Nikolla gjithmonë ka pasur pasion për këngën, ai filloi të këndoi si profesionist në vitet e vonshme të rinisë. Nikolla poashtu është udhëheqës
i grupit folkloristik "Besa Trieshit". Grupi ka fituar shumë herë vendin e parë nëpër koncerte dhe festivale nëpër Malit të Zi, Kosovë dhe Shqipëri. Nikolla është gjithashtu i njohur se luan në disa instrumente si,
lahutë, çifteli, sharki dhe fyell.
Gjatë viteve, Nikolla ka nënshkruar kontrata me disa studio muzikore në Mal të Zi, SH.B.A dhe Kosovë. Gjatë luftës në Kosovë, ai krijoi një album për të përkrahur popullin e Kosovës në luftën kundër Serbisë.
Albumi ishte "Çlirimtarët Kokë Për Tokë" dhe u realizua në vitin 1999. Ky album ishte hit i madh në mesin e popullit të Kosovës, dhe si rezultat Nikolla u bë shumë i njohur në viset shqiptare, për zërin e tij të
shkëlqyeshëm dhe këngët me ndjenja patriotike mbi popullin shqiptar dhe luftën e tij gjatë shekujve
Gjatë karierës së tij, ai këndoi edhe në duete me këngëtarë të tjerë shqiptar si, Paulin Trieshi, Shkurte Fejza, Lirie Dedvukaj, Lekë Dedvukaj, Kristë Lleshi, Mahmut Ferati, Malësori, dhe të tjerë.
Nikollë Nikprelaj, poashtu ka marrë pjesë në koncertet në New York, Michigan, Malësi, Kosovë, Shqipëri dhe Gjermani.
Sot, ai jeton me bashkëshorten dhe dy djemtë e tij, Albinin dhe Arbenin, në Tuz të Malësisë, që gjindet në jug të Podgoricës, kryeqytetit të Malit të Zi.
Përveç albumeve të suksesshëm, Nikolla poashtu ka realizuar edhe shumë single-hite. Këto përfshijnë hitet: "Oj Kosovë e kuqe",
"Nuk Kem Tjetër Veç Një Nanë", "Oj lulja e Malësisë", "Pse jem Toskë e pse jem Gegë", "Nuk jetoj n'tjetër fole", "A durohet shkjau n'oborr", "Dedë Gjo'Luli", "Moj Kosovë t'u njeft e mira", dhe të tjera.

Albumet:
"Në maje t'bjeshkëve të Malësisë"
"Oj Lulja e Malësisë"
"Dora e pajtimit"
"Nuk kem tjetër vec një nënë"
"Endërra ime"
"U knoft hymni gjithëkombëtar"
"Fukaraja"
"Pa titull"
"Çlirimtarët kokë për tokë"
"Folk 2000"
"Ti s'ke shpirt"
"Live"
"Ndal"
"Kangë dhe potpuri dasmash"Nikollë Nikprelaj - Barbana
Nikollë Nikprelaj - Ç'ke moj zemër
Nikolle Nikprelaj - Drenica
Nikollë Nikprelaj - Fluturon shamija
Nikollë Nikprelaj - Fukaraja
Nikollë Nikprelaj - Hajde luj shpirti jem
Nikollë Nikprelaj - Jeta ime
Nikollë Nikprelaj - Kce moj çikë
Nikollë Nikprelaj - Kënga e Prekë Calit
Nikollë Nikprelaj - Këngë për Kadri Dushin
Nikollë Nikprelaj - Këngë për Prelë Gjeloshin
Nikollë Nikprelaj - Këngë për Skënderbeun
Nikollë Nikprelaj - Kosova
Nikollë Nikprelaj - Kushtuar të arrestuarve
Nikollë Nikprelaj - Lahuta
Nikollë Nikprelaj - Lahuta (nga video)
Nikollë Nikprelaj - Luje luje dorën
Nikollë Nikprelaj - Më mirë mos t'kisha njoftë
Nikollë Nikprelaj - Melodi Orkestrale (Gocja e malsisë)
Nikollë Nikprelaj - Mirusha
Nikollë Nikprelaj - Muri i zi
Nikollë Nikprelaj - Oj lulja e Malësisë
Nikollë Nikprelaj - Për kurbetin
Nikollë Nikprelaj - Po ma ban me sy
Nikollë Nikprelaj - Po mendoj për ty
Nikollë Nikprelaj - Potpuri
Nikollë Nikprelaj - Prap do të këndoj lahuta shqiptare
Nikollë Nikprelaj - Prej një shpati
Nikollë Nikprelaj - Rroka mandolinën
Nikolle Nikprelaj - Shota Mix
Nikollë Nikprelaj - Suzi nga Tuzi
Nikollë Nikprelaj - Synin mos ja shkel
Nikollë Nikprelaj - Sytë e zi
Nikollë Nikprelaj - Takimi i fundit
Nikollë Nikprelaj - Teuta
Nikollë Nikprelaj - Veç për mua
Nikollë Nikprelaj - Vetëm ti
Nikollë Nikprelaj dhe Lekë Dedvukaj - N'kambë malësorë
Nikollë Nikprelaj dhe Lekë Dedvukaj - Për ty këndoj Malësi
Nikollë Nikprelaj, Valentina, Toni, Malësori, Nora, Leka & Liria

Hidden Text Hidden Text

You have to thank the author or make a post to see this text.

1 user apart from you is browsing this thread:

1 guests

Counter:

Hits today: 5,182 | Hits yesterday: 27,242 | Hits record: 30,310 | Hits total: 22,304,036

Legend:

Forum contains no new posts
Forum contains new posts
Forum is closed
Forum is an external link